Diş Beyazlatma

Dişlerde çay, kahve, sigara ve çeşitli renkli gıdaların tüketimi sonucu renklenmeler meydana gelir.Bu tip renklenmeler diş temizliği işlemiyle giderilir.Bunların yanında yaşın ilerlemesi, kanal tedavisi, çocukluk döneminde kullanılan antibiyotikler(tetrasiklin) ve çeşitli sistemik rahatsızlıklar da diş yüzeyinde renklenmelere sebep olur. Tüm bu renklerin, hekim kontrolünde, diş yüzeylerine çeşitli beyazlatıcı materyallerin uygulaması ile giderilme işlemine beyazlatma yani bleaching denir.
Beyazlama oranı kişinin kendi diş rengi ile orantılıdır. Dişler bu işlem ile en az üç dört ton açılabilir.

BEYAZLATMA(BLEACHİNG) NASIL YAPILIR?

Bleaching uygulaması ev tipi ve ofis tipi olmak üzere iki yöntemle yapılabilir.

Ev Tipi Uygulama

Kısmen hekim kontrolünde olup; hastanın kendi kendine uygulayabileceği bir yöntemdir.

Hekim hastadan ölçü alır, laboratuarda kalıp hazırlatır, hasta bu kalıpların içerisine beyazlatıcı materyalleri yerleştirir. Beş ve yedi saat ağızda tutması gerekir. Beyazlatma bir veya üç haftada neticelenir.

Ofis Tipi Uygulama

Klinikte uygulanır. Dişler temizlendikten ve tedavi edildikten sonra diş etlerine koruyucu bariyer uygulanır ki bu çok hassas bir işlemdir. Sonrasında tecrübeli bir hekim tarafından beyazlatma materyali dişler üzerine yerleştirilir. Kullanılan materyale göre ışık uygulanarak veya uygulanmadan işlem bitirilir. Sonuç anında alınır.

TEDAVİ NE KADAR SÜRER VE DİŞLER ESKİ HALİNE NEZAMAN DÖNER?

Ofis tipi uygulamasında 1-3 seans; ev tipi uygulamasında ise 7-14 gün sürer. Elde edilen beyazlık, ağızda etkisini bir kaç yıl sürdürür.Eski haline dönüş süresi ise, kişiden kişiye, yeme alışkanlıklarına, fırçalama alışkanlığına ve sigara tüketimine bağlı olarak değişir

BEYAZLATMA İŞLEMİ ACI VERİR Mİ ? DİŞE ZARARLI MIDIR ?

Tecrübeli hekimler tarafından yapıldığı taktirde zararı yoktur. Beyazlatma işlemi süresince soğuk ve sıcağa karşı hassasiyet oluşabilir. Hekim tarafından hassasiyet giderici ajanlar kullanılırsa, bu durum minimuma inebilir. Beyazlatma materyali uygun konsantrasyonda kullanılırsa dişlere zarar vermez.

Randevu Talep Formu

Aşağıdaki formu eksiksiz doldurarak online randevu talebi oluşturabilirsiniz. Sizinle en kısa sürede iletişim kuracağız.