Şeffaf Plak

Dişlerimizde ki düzensiz hizalanma sorunları yalnız estetik bir sorun olarak kalmaz. Dişlerdeki çapraşıklık bu kısımların temizlenmesini zorlaştıracağı için çürüklere, diş eti hastalıklarına ve eklem ağrılarına neden olur devamında ise diş kaybı kaçınılmaz bir son haline gelir. Hastalar sağlıksız ve düzensiz sıralanmış dişlerinin tedavisinde genelde diş tellerinden kaçınır ve tedavi ertelenir. Bu tip durumlarda devreye şeffaf plaklar girer. Şeffaf plaklarda metal teller ve braketler kullanılmaz. Şeffaf plaklar ağız içerisinde herhangi bir tahriş oluşturmaz. Şeffaf plaklar tedavi sürecince normal beslenmeye ve fırçalamaya devam edilebilir. Hastanın istediği zaman kolayca takıp çıkarabildiği bu şeffaf plaklar sayesinde pek çok estetik ve pozisyon bozuklukları rahatlıkla çözülebilmektedir. Fakat bu tedavi şekli her hastaya uygun olmayabiliyor.

Şeffaf plak tedavisi diğer adıyla invisaling için uygun olup olmadığınıza karar verilmesi amacıyla diş hekiminiz tarafından muayene edilip tüm röntgenleriniz incelenir. Daha sonrasında ağız içi modeliniz elde edilir. Dişlerdeki çapraşıklığa ve istenilen sonuca göre kaç plak kullanılacağı değişmektedir. Çıkarılan model üzerinden tedavi süresince kaç plak kullanılacağı tespit edilir.Şeffaf plaklardan her biri yaklaşık olarak 0.5 mm hareket sağlar ve 12 yaşından itibaren hastalara uygulanabilir. İnvisaling tedavisi yaklaşık olarak 1-1.5 yıl sonunda biter ve tedavi sürecince takılan şeffaf plaklara bezer olarak retainer plaklar kullanılır. Tüm işlem boyunca kullanılan bu plaklar şeffaf olduğu için estetik açıdan bir sorun ortaya çıkarmaz ve ortodontik tedavi yapıldığı belli olmaz.

Tedavi sonucu bir çok faktöre göre değişebilir; plağın düzenli kullanılması bu noktada çok önemlidir. Tüm gün dişlerde olması gereken plaklar sadece yemek yerken ve dişleri fırçalarken çıkartılmalıdır. Tedavi sonrası şeffaf plak uygulaması, size özgürce gülümseyebileceğiniz dişlerle yeni bir hayat sunar. Bu nedenle, tedavi sürecine bağlı kalmak ve plakları düzenli olarak kullanmak, hedeflediğiniz sonuca ulaşmanız açısından kritik öneme sahiptir. Unutmayın, her adım sizi daha sağlıklı ve estetik bir gülüşe bir adım daha yaklaştıracaktır.

Randevu Talep Formu

Aşağıdaki formu eksiksiz doldurarak online randevu talebi oluşturabilirsiniz. Sizinle en kısa sürede iletişim kuracağız.