PROTEZ UYGULAMALARI

Hareketli ve sabit olmak üzere iki tip uygulama vardır. Bu uygulamalar eksik diş sayısına göre belirlenir.

BÖLÜMLÜ PROTEZ UYGULAMALARI

Protez uygulamaları hasta ağzındaki eksik diş sayısına göre belirlenir. Eksik dişlerin yerini doldurmak amacı ile metal gövdesi olan ve metal tellerle(kroşelerle) mevcut dişlerden destek alınan protezlerdir. Takılıp çıkarılabilirler.

Bu protezler ile doğal dişlerin kaymaları önlenir. Zira eksik dişlerin yeri doldurulmazsa boşluk olan tarafa doğru dişlerde hareket başlar; bu şekilde hem fırçalanmaları zorlaşır, hem de istenmeyen yüklere maruz kalırlar.
Konuşma fonksiyonu, çiğneme fonksiyonu ve estetik açıdan da eksik dişlerin tamamlanması oldukça önemlidir.

Eksik dişlere bağlı olarak, kullanılmayan tarafta diş eti problemleri, bakteri plağı oluşumuna bağlı olarak da dişlerde çürükler artarken, kullanılan tarafta da fazla yük binmesine bağlı problemler görülmesi çok sık rastlanan durumlardır.

HASSAS BAĞLANTILI PROTEZLER

Yine bölgesel diş eksikliklerinde, kroşelerin kullanılmadığı daha estetik, tutuculuğu ve kullanımı daha iyi olan protezlerdir. Bunlar” çıtçıtlı protezler” de denir.

Bu protezlerde tutuculuğu sürgü veya çıtçıt sistemleri sağlar, ancak bu sistemler diğer sistemlere göre daha pahalıdır.

TOTAL PROTEZLER

Hastanın tüm dişlerinin çekildiği durumlarda uygulanan protezlerdir. Dokudan destek alınarak tutuculuk sağlanır, kullanımı tüm protezlerden daha zordur. “Takma diş” veya “Tam damak” da denir.

Çok az dişi olan hastalarda hekimin vereceği karara göre teleskop protezler yapılabilir. Tam diş eksikliklerinde implant alternatifleri mevcuttur.

ProtezDis - Protez Uygulamaları
implant yerlestirildikten sonra protez uygulama sureci nedir - Protez Uygulamaları
citcitli protezler ust cene - Protez Uygulamaları

Dt. Reyhan Arıkan