İMPLANT

Eksik dişlerin estetik görüntüsünü ve işlevselliğini yeniden kazandırmak amacıyla çekilen dişin yerine titanyumdan yapılmış yapay dişlerdir.

Ağız içerisinde bir diş çekildiğinde çekilen bölgenin sağında, solunda veya aşağı ve yukarı bölgesinde kaymalar meydana gelebilir. Bu oluşum zaman içerisinde son derece ciddi sorunlara sebep olur. Alt ve üst dişlerin birbiriyle uyumu ve açıları bozulabilir. Bunun sonucunda dişlere gelen çiğneme kuvvetinde farklılık görülür.

Çene kemiğinin o bölgelerinde kemik erimesi, o bölgedeki sağlıklı dişlerinde kaybına sebep olur. Kaymalar sonucu dişlerin yerlerinin değişmesiyle temizlenme fırçalamalarını da zorlaştıracağından çürük ve dişeti iltihaplanmaları da o bölgede artış gösterir. Tüm bunlar göz önüne alınarak çekilen veya eksik dişin yerine köprü veya implant yapılmalıdır.

İmplantlar genişlik ve yükseklikleri açısından değişkenlik gösterir. İmplant yapılacak kemik dokusunun kalınlığı, genişliği, kalitesi ve yeterliliği çok önemlidir. Çene kemiği yetersizliği durumlarında kemik grefti ve çeşitli yardımcı tekniklerle implant tedavisi uygulaması için zemin oluşturulur.

Kemik grefti, yapay kemik tozları ve hastanın trombositleri bu amaçla kullanılabilmektedir. Trombositler cerrahi operasyon sırasında kanama bölgesinde bariyer oluştururlar. Kemik yapımında yeni doku oluşumunu hızlandırır, damar tamiri ve oluşumunu sağlar. Bu olumlu etkilerinden dolayı diş hekimliğinde son yıllarda sıklıkla kullanılmaya başlanmıştır.

İmplant uygulamaları, diş çekiminden çok daha kolay ve ağrısız bir işlemdir. Lokal anesteziyle sadece implant yapılacak bölge uyuşturulur. On beş dakika gibi çok kısa bir sürede implant istenilen yere yerleştirilir. İki buçuk ay gibi kısa bir sürede çene kemiği ile bütünleşmesi beklenir. Bu sürede olumsuz ve farklı hiç bir durum yaşanmaz. İki buçuk ay sonra ikinci aşama başlar, ölçü alınır, beş altı gün gibi kısa bir sürede üst yapısı da yerleştirilir.

Eksik olan dişin yeri implant dediğimiz yapay diş köküyle doldurulmuş olur. Bu uygulama diğer tedavi yöntemlerine göre hem estetik hem de çok daha üstündür.

implant 5 300x300 - İmplant

implant 1 300x300 - İmplant

Dt. Reyhan Arıkan