HAMİLELİKTE AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI

Hamilelikte ağız ve diş sağlığı; bebeğin gelişimi ve anne adayının sağlıklı ve rahat bir hamilelik süreci geçirmesinde önemli bir rol oynamaktadır.

Diş ve diş eti hastalıkları hamilelikte düşük ihtimalini yedi kat artırmaktadır.Hormon değişimleriyle birlikte anne adaylarında tükürükteki asit miktarı artmaktadır asit miktarındaki artış ve gebelik döneminde yaşanan kusmalar nedeniyle dişler çürümeğe elverişli hale gelir.

Hamileliğin ilk aylarında yaşanan kusmalar,beslenme değişiklikleri,hormonal etkiler ve stres gibi faktörlerle diş eti hastalıkları ve kanamalar meydana gelebilir.ilerleyici bir ağız sağlığı problemi olmaması için diş fırlamasına önem verilmelidir.

Hamilelikte tüm süreç boyunca düzenli olarak diş hekimine gidilmelidir gerekli durumlarda diş tedavisi ve diş çekiminde sakınca yoktur.

Gebelik sürecinde anne sağlığı ve bebek gelişimi için yeterli miktarda D vitamini,B12, C  vitamininden zengin gıdalar tüketilmelidir

Hamilelikte ortaya çıkan ancak Diş Hekiminiz tarafından  doğum sonrasına ertelemekte sakıncanca bulunmayan sorunları ertelemek mümkündür.

Gebelik sürecinde diş çekimi yada her hangi bir müdahale durumunda kadın doğum uzmanı ve diş hekiminizin mutlaka iletişim halinde olması ve ortaklaşa hareket edecekleri bir tedavi yöntemine karar vermeleri anne ve bebek için önemlidir.

anaresim1 - Hamilelikte Ağız ve Diş Sağlığı

Dt. Reyhan Arıkan