Ağız Kokusu

Ağız kokusu günlük hayatta insan ilişkilerini olumsuz etkileyen önemli bir faktördür. Ağız kokusunun pek çok çeşidi vardır. Ancak tüm bu sebeplerin içerisinde en nemlisi gün içerisindeki çürükler ve diş eti iltihaplanmalarıdır. Bunlar kronik ağız kokusuna sebep olur. Çürüklerin de dişetlerinin de tedavi edilmesiyle ağız kokusu büyük oranda ortadan kalkar.

Şeffaf Plak

  • reyhan arikan seffaf plak 35m0kuc52im2ddxtjoa8zk - Şeffaf Plak

Dişlerimizde ki düzensiz hizalanma sorunları yalnız estetik bir sorun olarak kalmaz. Dişlerdeki çapraşıklık bu kısımların temizlenmesini zorlaştıracağı için çürüklere, diş eti hastalıklarına ve eklem ağrılarına neden olur devamında ise diş kaybı kaçınılmaz bir son haline gelir. Hastalar sağlıksız ve düzensiz sıralanmış dişlerinin tedavisinde genelde diş tellerinden kaçınır ve tedavi ertelenir. Bu tip durumlarda devreye şeffaf plaklar girer. Şeffaf plaklarda metal teller ve braketler kullanılmaz. Şeffaf plaklar ağız içerisinde herhangi bir tahriş oluşturmaz. Şeffaf plaklar tedavi sürecince normal beslenmeye ve fırçalamaya devam edilebilir. Hastanın istediği zaman kolayca takıp çıkarabildiği bu şeffaf plaklar sayesinde pek çok estetik ve pozisyon bozuklukları rahatlıkla çözülebilmektedir. Fakat bu tedavi şekli her hastaya uygun olmayabiliyor.

Şeffaf plak tedavisi diğer adıyla invisaling için uygun olup olmadığınıza karar verilmesi amacıyla diş hekiminiz tarafından muayene edilip tüm röntgenleriniz incelenir. Daha sonrasında ağız içi modeliniz elde edilir. Dişlerdeki çapraşıklığa ve istenilen sonuca göre kaç plak kullanılacağı değişmektedir. Çıkarılan model üzerinden tedavi süresince kaç plak kullanılacağı tespit edilir.Şeffaf plaklardan her biri yaklaşık olarak 0.5 mm hareket sağlar ve 12 yaşından itibaren hastalara uygulanabilir. İnvisaling tedavisi yaklaşık olarak 1-1.5 yıl sonunda biter ve tedavi sürecince takılan şeffaf plaklara bezer olarak retainer plaklar kullanılır. Tüm işlem boyunca kullanılan bu plaklar şeffaf olduğu için estetik açıdan bir sorun ortaya çıkarmaz ve ortodontik tedavi yapıldığı belli olmaz.

Tedavi sonucu bir çok faktöre göre değişebilir plağın düzenli kullanılması bu noktada çok önemlidir. Tüm gün dişlerde olması gereken plaklar sadece yemek yerken ve dişleri fırçalarken çıkartılmalıdır. Tedavi sonrası şeffaf plak uygulaması size özgürce gülümseyebileceginiz dişlere sahip olmanıza yardımcı olur. Unutmayın gülüşünüzü güzelliği en büyük özgüven ve mutluluk kaynağıdır.

Diş Beyazlatma Zararlı mıdır?

  • Diş hekimi - Kadıköy Diş Hekimi- Diş Beyazlatma - Kadıköy Diş Beyazlatma

😉Diş hekimi kontrolünde yapılan diş beyazlatmanın, dişlere hiçbir zararı olmadığı yapılan bilimsel çalışmalarla ortaya konmuştur…En önemli nokta doktor kontrolünde ve güvenilir ortamlarda gerçekleştirilmesidir…😉😉Bembeyaz dişler,mutlu gülüşler👍👍👍

dis beyazlatma zararli mi - Diş Beyazlatma Zararlı mıdır?

İmplantla İlgili Her Şey

implant kök - İmplantla İlgili Her Şey
implant 3 - İmplantla İlgili Her Şey
reyhan arikan implant 2 - İmplantla İlgili Her Şey
reyhan arikan implant - İmplantla İlgili Her Şey

İmplantla İlgili Herşey

İmplant çeşitli nedenlerle kaybedilen dişlerin yerine onların fonksiyon ve estetiğini tekrar sağlamak amacıyla çene kemiğine yerleştirilen yapay diş kökleridir. İmplant multi disipliner (çoklu ayırıcı) bir yaklaşımla ele alınır.

İmplantla ilgili olarak; İmplantın çene kemiğine yerleştirilmesi, çevre dokularla uyumu ve implant üstü protezin yapılması konusu ayrı ayrı ele alınmalıdır. Bunun için kemik dokusu, diş eti kalınlığı ve diğer anatomik yapılar dikkatlice değerlendirilmelidir. Yaş, ağız bakımı ve sistemik rahatsızlıklardan dolayı ağız içerisindeki oluşumlarda (diş, diş eti, kemik dokusu) bozulmalar ve kayıplar meydana gelmektedir.

Diş eti kaynaklı olan birçok sorun, beraberinde diş dökülmelerini de getirmektedir. Buradan hareketle, dişleri ile ilgili sıkıntı çeken hastalar, gerekli tedavileri olmak ve sıkıntıları atlatabilmek adına diş hekimlerine ve çeşitli diş merkezlerine gitmek durumundadırlar.

İmplant uygulamaları, diş çekiminden çok daha kolay ve ağrısız bir işlemdir. Lokal anesteziyle sadece implant yapılacak bölge uyuşturulur. On beş dakika gibi çok kısa bir sürede implant istenilen yere yerleştirilir. İki buçuk üç ay gibi kısa bir sürede çene kemiği ile bütünleşmesi beklenir. Bu sürede olumsuz ve farklı hiç bir durum yaşanmaz. İki buçuk ay sonra ikinci aşama başlar, ölçü alınır, beş altı gün gibi kısa bir sürede üst yapısı da yerleştirilir.

Eksik olan dişin yeri implant dediğimiz yapay diş köküyle doldurulmuş olur. Bu uygulama diğer tedavi yöntemlerine göre hem estetik hem de çok daha üstündür. Maliyet olarak bakıldığında ilk etapta pahalı  görünmekle beraber uzun vadede düşünüldüğünde zaman ve konfor bakımından çok daha başarılı olduğu kanıtlanmıştır.

      İMPLANT HAKKINDA MERAK EDİLEN SORULAR:

  • İmplant tedavisi güvenli ve uzun ömürlü müdür?

İmplant tedavisi yıllardır tüm dünyada ve ülkemizde gerçekleştirilen başarı oranı %98’e varan uzun ömürlü bir tedavidir. İmplantların son kullanma tarihi gibi bir durum söz konusu değildir. Mükemmel bir ağız hijyeni sağlandığında uygulanan implantları uzun yıllar gönül rahatlıyla kullanabilirisiniz.

  • İmplant uygulamasının avantajları nelerdir?

İmplant uygulamasının en büyük avantajı, hastanın doğal dişlerine zarar vermeden dişsiz bölgelerin estetik ve fonksiyonel kullanımının sağlanmasıdır. Diğer bir taraftan implant uygulaması ile yapılacak hareketli protezlere destek sağlanması ve hastanın çiğneme, konuşma fonksiyonunu düzeltilmesi mümkündür.

  • İmplant tedavisinin aşamaları nelerdir?

Standart olarak implant uygulaması
1.Aşama cerrahi uygulama yani implantın yerleştirilmesi
2.Aşama implantın üst yapısının yerleştirilmesi şeklindedir. Gerekli görülürse ek cerrahi işlemler yapılabilir.

  • Yaş faktörü implant için önemlimidir?

Büyüme ve gelişimini tamamlamış tüm bireylerde (18-22 yaş) implant uygulaması yapılabilir. Yaş olarak üst sınır yoktur. Sağlıklı tüm bireylere uygulanır.

Dt. Reyhan Arıkan